Start Mistrz Czytelnictwa Relacja z Mistrza Czytelnictwa 2012 roku
Relacja z Mistrza Czytelnictwa 2012 roku

Historia bibliotekarstwa publicznego w gminie Lesznowola sięga  1950 roku. Po wielu przemianach administracyjnych oraz zmianach lokalowych Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli doczekała się pięknego i przestronnego lokalu w Magdalence, przy ul.Lipowej 28.

Uroczyste otwarcie nowej placówki głównej biblioteki gminy Lesznowola oraz finał konkursu- „Mistrz Czytelnictwa”, odbyło się pięknego, walentynkowego dnia 14 lutego 2013 roku o godz. 17. W dobie internetu, gdzie relacje międzyludzkie się rozluźniają, warto inwestować w miejsce przyjazne człowiekowi, w którym można rozwijać i pogłębiać swoje pasje, zainteresowania oraz marzenia. Takim miejscem jest właśnie biblioteka w Magdalence, która w naszej gminie odgrywa ogromną rolę i jest jednym z ważniejszych miejsc kulturalnych.

Swoją obecnością w tym wyjątkowym dniu zaszczycili nas Szanowni goście: Pani Bożenna Korlak - Przewodnicząca Rady Gminy, pani Elżbieta Obłuska Skarbnik Gminy, pan Ryszard Dusza Vice Przewodniczący Rady Gminy oraz Radni- Justyna Gawęda, Wiesława Komorowska, Katarzyna Przemyska, Mirosław Wilusz, Jerzy Wiśniewski,  Sołtys i Rada sołecka Magdalenki , Pan Dyrektor ZOPO Jacek Bulak, gość honorowy Jacek Krawczyk i wszyscy wyróżnieni Mistrzowie Czytelnictwa.

Przybyłych gości przywitała ciepłym słowem pani Danuta Bucholc dyrektor biblioteki.

Pierwszym punktem spotkania była promocja książki pana Jacka Krawczyka pt. „Gmina Lesznowola tradycja i nowoczesność”. Autor opowiadał co zainspirowało go do napisania tej książki i jak ważne było to doświadczenie. Ożywiona dyskusja w trakcie spotkania świadczyła o rozbudzonych zainteresowaniach historycznych naszych mieszkańców. Zainspirowało to pracowników do zorganizowania kolejnego międzypokoleniowego spotkania historycznego w magdaleńskiej bibliotece.

Podczas uroczystości zaprezentowano film promujący konkurs- „Mistrz Czytelnictwa”,  pokazana została  współpraca biblioteki ze środowiskiem lokalnym oraz rola biblioteki w środowisku. Bohaterami filmu byli najaktywniejsi czytelnicy bibliotek z terenu gminy Lesznowola.

Uroczystość uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu pana dr Tomasza Nowaka z małżonką. Artyści na początek wykonali utwór „Fuga” J.S. Bacha, następnie przybliżyli nam kulturę łużycką pięknymi utworami z tamtych terenów. Pan Tomasz jest etnomuzykologiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem towarzystw naukowych i folklorystycznych tak krajowych, jak i międzynarodowych. W Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznowoli pracuję z zespołem Tęcza.

Pani Danuta Bucholc, dyrektor biblioteki przedstawiła laureatów konkursu- „Mistrz Czytelnictwa 2012 roku” i zaprosiła przybyłych gości do nowego lokalu biblioteki. Oficjalnego otwarcia dokonała pani Bożenna Korlak przewodnicząca Rady gminy  przy udziale pani dyrektor biblioteki,  po czym wszyscy goście weszli do środka. Szeptów uznania i zachwytu nie dało się nie słyszeć, dzięki czemu od samego początku czuliśmy, że te kilka tygodni pracy przy urządzaniu biblioteki przyniosło zadowalające rezultaty.

Dopełnieniem całej uroczystości było wręczenie uczestnikom spotkania książek „Gmina Lesznowola tradycja i nowoczesność” z autografem autora oraz czerwonych róż z okazji „walentynek”

Kierujemy słowa podziękowania osobom i  instytucjom, które przyczyniły się do zagospodarowania pięknego lokalu na potrzeby biblioteki. Oprócz możliwości organizowania profesjonalnych usług bibliotecznych będzie to miejsce do aranżowania  uroczystości kulturalnych służących mieszkańcom Gminy.

Aktywni Czytelnicy 2012 roku:

Biblioteka w Magdalence:

Elżbieta Łabęda