Start Mistrz Czytelnictwa K jak Kultura. Relacja z podsumowania Mistrza Czytelnictwa 2014
K jak Kultura. Relacja z podsumowania Mistrza Czytelnictwa 2014

Wybór Mistrza Czytelnictwa, to uroczystość, która jest dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Lesznowoli wyjątkowo ważna. Choć każdego dnia, jako bibliotekarze staramy się utwierdzać naszych  czytelników, że warto   sięgać po książkę; to w ten szczególny dzień w roku, możemy oficjalnie docenić najbardziej aktywnych użytkowników biblioteki, którzy książce poświęcają ogromną część swojego wolnego czasu.

W tym roku, plebiscyt Mistrza Czytelnictwa, organizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lesznowoli, odbył już po raz ósmy. 26 lutego 2015 r., w Centrum Integracji Społecznej w Magdalence, przyznaliśmy     wyróżnienia aż szesnastu osobom z terenu całej gminy. Każda filia wytypowała swoich zasłużonych i wyjątkowo aktywnych czytelników.

Biblioteka w Magdalence wyróżniła panią Mariolę Uczkiewicz-Kampczyk, panią Halinę Smereczyńską, panią Lidię Sawicką, pana Mariana Granowicza oraz panią Martę Goch-Bakę. Filia w Mysiadle doceniła  aktywność pani Henryki Ośki, pani Ewy Barańskiej, pani Iwony Warzec oraz pana Kazimierza Nowaka. Z filii w Mrokowie wytypowaliśmy do tytułu Mistrza Czytelnictwa panią Bożennę Gawrysiak, panią Martę  Ćwiertniewicz i panią Ewę Pomian-Wojcieszuk, zaś z filii Łazy: panią Agnieszkę Wesołowską, panią Zofię Kaczor, pana Krzysztofa Teodorczyka oraz pana Fryderyka Zimniocha.

Czwartkowy wieczór nie zakończył się jednak na wyróżnieniach. Po oficjalnej części uroczystości, przeszliśmy do głównego punktu programu. Po raz kolejny miło było nam gościć panią Mariolę Pryzwan, autorkę cenionych książek biograficznych,  m. in. o życiu Anny German, Anny Jantar czy Zbigniewa Cybulskiego.

Zbigniew Cybulski to postać, o której nie da się opowiedzieć w kilku słowach. Między innymi z tego powodu, zaprosiliśmy na nasze spotkanie osobę, która może opowiadać o nim bez końca. Autorka niedawno wznowionej i rozszerzonej o kolejne wspomnienia, książki „Cześć, starenia! Cybulski we wspomnieniach”, na gorąco przybliżyła zgromadzonym gościom postać jednego z najznakomitszych aktorów powojennej Polski. Pani Mariola Pryzwan nie tylko streściła nam w swojej opowieści prawie 400-stronicową pozycję, ale wzbogaciła ją o wiele anegdot i ciekawostek z życia Zbigniewa Cybulskiego, których na próżno szukać w sieci i suchych notkach biograficznych.

Uroczystość, która odbyła się w czwartek,  była ucztą nie tylko dla ucha, ale i dla oka. Opowieściom pani Marioli Pryzwan, towarzyszyła wystawa prac malarskich, cenionego artysty Zdzisława Gasperowicza, człowieka, który swoje życie poświęcił trzem pasjom: rodzinie, malarstwu i fryzjerstwu. To właśnie on, jest znanym z szyldów salonów fryzjerskich „Laurentem”, który swoją miłość do sztuki przeniósł i na płótno, i na kreowanie fryzur.

Wśród gości obecnych na uroczystości przyznania wyróżnień Mistrza Czytelnictwa, nie zabrakło pani Wójt Gminy Lesznowola, Marii Jolanty Batyckiej-Wąsik, pani przewodniczącej Rady Gminy, Bożenny Korlak, pani radnej Sołectwa Magdalenka, Wiesławy Komorowskiej oraz licznego grona czytelników, którzy swoją obecnością zarówno na spotkaniach autorskich, jak i każdego dnia w bibliotece, dają świadectwo, że książka ma wielką moc.

FOTORELACJA Z MISTRZA CZYTELNICTWA- KLIKNIJ TUTAJ!