Start Lekcje biblioteczne Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Od 48 lat drugiego kwietnia – w rocznicę urodzin wielkiego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena – na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ma na celu rozpowszechnianie literatury dziecięcej oraz wspieranie czytania przez najmłodszych i dla najmłodszych.


Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia. Patronat nad obchodami tegorocznego Dnia Książki dla Dzieci objęły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Tamtejsza pisarka książek dla dzieci Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi wystosowała na tę okoliczność przesłanie.

 

Oto jego fragment:

„Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie (…). Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób, ale zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni.(…).”

Rolą nas- dorosłych- jest, aby te „głosy” nie zamilkły, by bogactwo i piękno zawarte w dziełach literatury dziecięcej  nie zaginęło i nie zostało  zagłuszone przez ekrany telewizorów i  komputerów. Dlatego też po raz drugi ,w związku z obchodami Dnia Książki dla Dzieci, w szkole w Mrokowie zostało zorganizowane wspólne czytanie fragmentu baśni Marii Konopnickiej „ O krasnoludkach i sierotce Marysi”.
Jeden z najbardziej znanych  utworów Patronki naszej szkoły, napisany 120 lat temu, jest ciepłą, mądrą opowieścią, która uczy pomagania bliźniemu w potrzebie, szacunku dla pracy i wiary w drugiego człowieka. Ta historia czytana przez pokolenie dziadków, rodziców, dziś może nieco trudniejsza w odbiorze, z pewnością dzięki postaciom Koszałka Opałka, Podziomka, czy sierotki Marysi zapadnie w pamięć i serce naszych dzieci. W tym roku zaproszenie do czytania przyjęli: Pani Dyrektor Małgorzata Perzyna, wychowawcy klas czwartych- Agnieszka Najda, Aneta Borysiak i Izabela Sankowska oraz uczniowie klas czwartych - Łucja Kazbieruk, Eryk Rudecki i Jan Zborowski. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. 


Agnieszka Kostyra
Joanna Konofalska

 

 

 

 

 

 

 

FOTORELACJA Z MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI dla DZIECI- KLIKNIJ TUTAJ

 
Joomla templates, wordpress hosting.