Biblioteka na nowo

Filia w Mysiadle jest największą placówką biblioteczną na terenie gminy Lesznowola, którą regularnie odwiedza liczne grono czytelników. W lokalu przy ul. Topolowej 2 mieści się od 2008 roku. Wśród zarejestrowanych użytkowników znajdują się m. in. mieszkańcy: Mysiadła, Nowej Iwicznej, Starej Iwicznej, Zamienia, Zgorzały, części gminy i miasta Piaseczno oraz warszawskiego Ursynowa. Nie ma się co dziwić, że w związku z ogromną liczbą czytelników, po siedmiu latach intensywnego użytkowania, pomieszczenia zaczęły wymagać generalnego remontu.

W ostatnich latach biblioteki przeżywają swój renesans. Kojarzą się już nie tylko z zakurzonymi regałami i grobową ciszą, ale stanowią centrum rozwoju (a nawet rozrywki) zarówno dla starszych jak i młodszych. Do tego by otworzyć się na nowe działania i inicjatywy w bibliotece nie wystarczą jednak same dobre chęci i głowy pełne pomysłów – potrzebne jest również dogodne miejsce. Dzięki „Programowi Wieloletniemu Kultura +” prowadzonemu przez Instytut Książki w Krakowie, nasze plany o zmodernizowaniu lokalu i podniesieniu jego standardu, zaczęły się materializować. Kwota w wysokości 150 tysięcy złotych pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 50 tysięcy wkładu własnego, pozwoliła na szereg działań, wśród których znalazły się m. in. odnowienie okien i drzwi, wymiana instalacji elektrycznej i telekomunikacyjnej, montaż klimatyzacji, malowanie pomieszczeń, wydzielenie przytulnej strefy dla dzieci (dopasowanie mebli, wyposażenie w siedziska i sofę), zmodernizowanie czytelni komputerowej, zainstalowanie ekranu i rzutnika, zakup nowych regałów oraz utworzenie dwóch przestronnych stanowisk do obsługi czytelnika.

Remont biblioteki w Mysiadle trwał od początku marca aż do końca kwietnia. Pierwsi czytelnicy pojawili się w odnowionym lokalu 4 maja. W pracach związanych z modernizacją pomieszczeń brały udział nie tylko firmy remontowe, ale i sami pracownicy biblioteki. Dzięki wspólnej mobilizacji i połączeniu sił udało nam się nie tylko wyremontować pomieszczenia, ale również przejść do nowoczesnego systemu bibliotecznego MAK +, dzięki któremu proces obsługi czytelnika (wypożyczenia, zwroty, rezerwacje) oraz wprowadzanie nowych pozycji przebiegają znacznie sprawniej.

Oficjalne, uroczyste otwarcie z udziałem władz samorządowych miało miejsce 26 maja (wtorek) o godzinie 10:00.  Ukończenie remontu nie było jednak jedyną okazją do świętowania. Dokładnie trzydzieści lat wcześniej, czytelnicy przekroczyli próg filii bibliotecznej w Mysiadle po raz pierwszy. Początkowo mieszcząca się w hotelu robotniczym KPGO przy ul. Osiedlowej, osiem lat później przeniesiona do pomieszczeń piwnicznych bloku przy ul. Okrąg 13, by finalnie w marcu 2008 roku znaleźć swoje miejsce w dogodnym lokalu, w którym znajduje się do dziś. Wtorkowej uroczystości towarzyszyła prezentacja multimedialna oraz krótki wykład na temat historii i zmian, które dokonały się w bibliotece na przestrzeni trzech dekad.

Zaraz obok książek, to właśnie czytelnik jest spoiwem całego bibliotecznego organizmu. Oczywiste jest zatem, że jako bibliotekarze pragniemy, by każdy użytkownik czuł się tu dobrze i wracał jak najczęściej.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ