Narodowe Czytanie w Magdalence

Sobotnie popołudnie można spędzać w różny sposób. W domu, na zakupach, w podróży. Można także spędzić w towarzystwie słów literatury, fragmentów tekstów literackich – wspólnie brać udział w „Narodowym Czytaniu”, na które zaprosiła mieszkańców Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli.

Organizatorami spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli, Sołtys i Rada Sołecka Magdalenki. W tym roku czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej – codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Powieść Prusa ukazuje również zawikłaną, pełną niedopowiedzeń historię źle ulokowanych uczuć, straconych złudzeń i zaprzepaszczonych możliwości. To także jedyna w swoim rodzaju konfrontacja romantycznego i pozytywistycznego idealizmu z realizmem.

Zebrani w Centrum Integracji Społecznej w Magdalence mieszkańcy mieli okazję wysłuchać ciekawostek na temat życia i twórczości Bolesława Prusa, którymi podzielił się czytelnik biblioteki Marian Granowicz. Czytanie fragmentów „Lalki” rozpoczęła Wójt Gminy Lesznowola – Maria Jolanta Batycka-Wąsik. Do wspólnego czytania włączyli się mieszkańcy i czytelnicy biblioteki. Nastrój spotkania uzupełniały utwory wykonywane na żywo przez utalentowaną artystkę Krzysię Górniak. Dopełnieniem spotkania była możliwość zapoznania się z twórczością malarską pana Zdzisława Gasperowicza.

Idea „Narodowego Czytania” pojawiła się w 2012 r. Przedsięwzięcie publicznego czytania największych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Wspólna lektura pereł polskiej literatury może być również wspaniałą przygodą intelektualną oraz sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w gronie osób, które łączy miłość do rodzimej literatury.

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ