Start Lekcje biblioteczne Ogólnopolska akcja masowego czytania
Ogólnopolska akcja masowego czytania

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".

Wisława Szymborska

Ogólnopolska Akcja Masowego Czytania, zainicjowana przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”, do której 10 czerwca między godziną 10 a 11 przystąpili uczniowie ZSP w Mrokowie, przebiegła pod hasłem "Jak nie czytam, jak czytam".

Ustanawianie rekordu czytania w jednym momencie to znakomita  promocja czytelnictwa i bibliotek, to kreowanie mody na czytanie, przekonanie młodych, że czytaniem można i należy się chwalić. Wg badań 63 % Polaków nie czyta książek, a skoro starsi nie czytają – nadzieja w młodych. Udowodniliśmy to!

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły, chętni do wzięcia udziału w tej niespotykanej dotąd ogólnopolskiej akcji, zebrali się na szkolnym placu zabaw -  i wspólnie czytali - każdy to, na co miał ochotę. Jednoczesne czytanie w ciszy przez tak dużą grupę osób było niecodziennym i bardzo ciekawym doświadczeniem!
Wiele radości sprawiło uczniom także budowanie wieży z książek oraz odczytywanie zawieszonych w różnych miejscach placu napisów uświadamiających, czym jest CZYTANIE.
Na bieżąco trwało liczenie uczestników akcji, aż w końcu z wielką radością odczytaliśmy wynik… 259!
Najmilszym podsumowaniem tej akcji były słowa jej uczestników, którzy po zakończeniu przychodzili do biblioteki, mówiąc : „Było fajnie, tylko szkoda, że tak krótko czytaliśmy”.
Po raz kolejny więc potwierdziła się zasada, że w grupie można więcej, że razem jest przyjemniej… także CZYTAĆ.

Agnieszka Kostyra

Joanna Konofalska