Narodowe Czytanie 2016 za nami

„ …To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę…” Prezydent RP Andrzej Duda

3 września w CIS w Magdalence spotkaliśmy się na Narodowym Czytaniu. Niezwykłe to wydarzenie, po raz kolejny zintegrowało naszą społeczność, a poprzez znane strofy „Qvo Vadis” przenieśliśmy się do świata starożytnego Rzymu, aby wspólnie przeżywać perypetie Ligii i Winicjusza.

Na spotkaniu byli obecni nie tylko znamienici goście, ale także mieszkańcy naszej gminy – czytelnicy naszych bibliotek, którzy licznie uczestniczą w naszych spotkaniach. Jak co roku impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, co dawało jej szczególną rangę. Niezwykle ciekawym wprowadzeniem w klimat wieczoru, było przedstawienie sylwetki Henryka Sienkiewicza, jego osobistych przeżyć na tle współczesnej mu epoki. Nikt nie mógł zrobić tego lepiej niż wielki przyjaciel biblioteki i niezwykły człowiek – Pan Marian Granowicz. Wszyscy zebrani z łatwością mogli wczuć się w klimat spotkania, szczególnie że pracownicy bibliotek wystąpili w strojach stylizowanych na stroje rzymskie. Z łatwością można było wyobrazić sobie wielkie uczty wydawane przez okrutnego i pysznego cesarza Nerona, oraz spojrzeć oczami pierwszych chrześcijan - męczenników na upadające rzymskie imperium. Wielkie wartości i prawdy, płynące z kart powieści zostawiły ślad we wszystkich zebranych. W atmosferę naszego spotkania wpisał się doskonale występ pani Krzysi Górniak i pana Macieja Miecznikowskiego, którzy zagrali piosenki ze swojej nowej płyty. Wszystko to sprawiło, że był to niezapomniany wieczór, pełen dobrej, ponadczasowej literatury i pięknej muzyki. Zatem porywająca, a zarazem niosąca nadzieję powieść i wspaniała oprawa muzyczna. To właśnie sprawiło, że ten wieczór był tak wyjątkowy. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie.

Dorota Kalinowska

FOTORELACJA Z NARODOWEGO CZYTANIA 2016- KLIKNIJ TUTAJ!