Start Spotkania autorskie Tydzień bibliotek w Mysiadle
Tydzień bibliotek w Mysiadle

Dnia 18 maja w Bibliotece w Mysiadle odbyło się spotkanie w ramach Tygodnia Bibliotek, którego hasłem przewodnim jest „Biblioteka, Oczywiście!”. Bohaterem spotkania był niezwykły gość, człowiek pełen pasji, wnikliwie analizujący rzeczywistość. Dowody na to znajdujemy, czytając jego książkę – zbiór reportaży „Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny.”
Zdecydowanie są to porywające, skłaniające do refleksji opowieści. Pan Marcin niezwykle barwnie i z pasją roztaczał przed nami obraz współczesnego Bliskiego Wschodu ze wszystkimi jego sukcesami, ale także z wielkimi, etnicznymi problemami, z jakimi borykają się mieszkańcy tamtych terenów. Opowieści te są przede wszystkim szczere i wynikają z własnych doświadczeń autora, co powoduje, że są niezwykle cenne. Nasz gość powiedział, że każdy człowiek mieszkający w tym rejonie świata ma własną historię i to właśnie tworzy obraz tego obszaru, nękanego licznymi konfliktami wewnętrznymi, opatrzonego okrucieństwem i  rozpaczą. Ilustracją dla słów Pana Marcina Gutowskiego była bardzo interesująca prezentacja, na którą składały się liczne zdjęcia i wywiady z niezwykłymi ludźmi, których spotkał podczas swej podróży. Książka naszego gościa jest pełna takich wywiadów i takich historii, wobec których trudno przejść obojętnie. Doskonałą ilustracją dla książki jest również zbiór interesujących  zdjęć, ukazujących piękno przyrody, która jest niezwykła w tym rejonie. Piękno pustyni przeplata się z pięknem miast i wzgórz. Pan Marcin podkreślił również znaczenie Jerozolimy, jako miasta wielu religii, które jednak ogarnięte jest konfliktami. Nie ulega kwestii, że tego wieczoru nasz gość zabrał nas w fascynującą podróż, nie tylko śladami dawnych, historycznych miast Bliskiego Wschodu, ale przede wszystkim w podróż w głąb człowieka, którego spotykał na swej drodze. Pan Marcin chciał go poznać i nie wahał się w tym celu wejść do miejsc nierzadko niebezpiecznych, niedostępnych dla turystów z Europy. Dążył do tych spotkań i właśnie dlatego jego relacje są tak ciekawe, tak pasjonujące, a nierzadko porywające. Skłaniają do refleksji i niezwykle zachęcają do przeczytania jego książki.

Dorota Kalinowska

GALERIA ZDJĘĆ- KLIKNIJ TUTAJ!