Start Nowości książkowe
Nowości w zbiorach - książkowe
Nowości listopada

Söderberg, Alexander - Andaluzyjski przyjaciel

Diabelnie intensywny, pełen werwy thriller sensacyjny.

Pielęgniarka Sophie Brinkmann związuje się z jednym ze swoich pacjentów, Hectorem Guzmanem. Mężczyzna pociąga ją w nieodparty sposób i wkrótce zaczyna ich łączyć poważna relacja. Szybko okazuje się, że Hector ma drugie oblicze? Jest szefem andaluzyjskiej organizacji przestępczej zajmującej się przemytem i handlem narkotykami. Sophie zostaje wplątana w walkę między światem mafijnym i szwedzką policją. Samotna kobieta staje się pionkiem w niebezpiecznej grze, w której będzie musiała poświęcić wszystko, w co wierzy, by ratować życie swoje i swojego syna...

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Grochola, Katarzyna : Houston, mamy problem

Główny bohater "Houston, mamy problem" to sympatyczny i błyskotliwy trzydziestodwulatek, który znalazł się na życiowym zakręcie. Jeremiasz właśnie rozstał się z miłością swojego życia - Martą. Także w sprawach zawodowych nie wiedzie mu się najlepiej. Co prawda jest piekielnie zdolnym operatorem filmowym, ale okazał się zbyt uczciwy i bezkompromisowy, by zrobić karierę w zepsutym świecie show-biznesu. Nie ma pracy, przędzie więc cienko. A tu jeszcze co miesiąc bank czeka na kolejną ratę kredytu. Własne lokum jest jednak niezbędne. Jeremiasz nie może przecież mieszkać z matką, która niemiłosiernie wtrąca się w jego sprawy. Otoczony przez kobiety, sądzi, że zna je na wylot. Matka, sąsiadka z piętra, córka sąsiadki, Zmora mieszkająca piętro niżej, kumpela, z którą można pogadać jak z najlepszym przyjacielem - wszystkie od niego czegoś żądają i każda sprawi mu jakaś niespodziankę...

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Ulatowska, Maria - Kamienica przy Kruczej

Dzieje zwykłych ludzi na tle czasów, w których przyszło im żyć. Losy mieszkańców pewnej warszawskiej kamienicy od roku 1937 do końca XX wieku. Tosię i Piotra wiele dzieliło, ale łączył adres, który w ich świadomości został na zawsze. Przedzierając się przez wojnę, okupację, powstanie, lata powojenne i wszystkie przemiany dziejowe, starali się zwyciężać okropności dnia codziennego. Miłość, trudne wybory, rozstania, walka o przetrwanie i o zachowanie własnej tożsamości – szukali własnego szczęścia bez względu na wszystko. I najważniejsze – z optymizmem, dzięki któremu wszystko może się udać. A czasami… uda się coś, o czym nie śmiało się nawet marzyć.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Jodełka, Joanna – Kamyk

Nowy thriller Joanny Jodełki, zdobywczyni Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału 2009 roku. Na poznańskiej ulicy padają strzały. Na miejscu ginie prezes dobrze prosperującej firmy, ranna zostaje jego pracownica, Ewa Kochanowska. Jedynym świadkiem zabójstwa jest niewidoma dwunastoletnia córka Ewy, Kamila, zwana Kamykiem. Wprawdzie nie widziała mordercy, ale to nie znaczy, że nie potrafi go rozpoznać. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach walka o życie dziewczynki. Czy niewidome dziecko ma szanse w starciu ze zdeterminowanym mordercą?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Masłowska, Dorota - Kochanie, zabiłam nasze koty

Nowa, od dawna oczekiwana powieść Doroty Masłowskiej !

W swoich poprzednich książkach bardzo wnikliwie, ale też świeżo, z młodzieńczą beztroską, przyglądała się ona temu, co widziała za oknem, na ulicy... naszej polskiej codzienności. Robiła to dowcipnie i celnie, a powodzenie jej książek zarówno u czytelników jak i u krytyków dowiodło, że takiego głosu w naszej literaturze współczesnej bardzo brakowało.

W najnowszej powieści, równie dowcipnie i wnikliwie przygląda się tzw. klasie średniej, młodym, zamożnym ludziom, którzy nie mają pomysłu na to, co zrobić ze swoim życiem. Ich losy, wygląd, mieszkania wydają się nam podobne niezależnie od tego czy żyją w Warszawie czy w Nowym Jorku.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Giffin, Emily : Pewnego dnia

Gdyby pewnego dnia Twój największy sekret wyszedł na jaw?
Gdyby pewnego dnia przeszłość wróciła i zmieniła wszystko?
Gdybyś pewnego dnia dostała szansę, by odbudować najważniejszą więź w swoim życiu?

Pewnego dnia w drzwiach Marianne staje osiemnastoletnia Kirby. Jedno spojrzenie wystarcza i Marianne wie, że odnalazła ją córka. Jej idealny świat rozpada się, a wspomnienia o młodzieńczej namiętności ożywają.
Czy Marianne i Kirby zbliżą się do siebie? Czy zrozumieją, czego chcą? Czy wreszcie odważą się pójść za głosem serca?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Ghulam, Nadia : Sekret mojego turbanu

Nadia ma zaledwie osiem lat, kiedy kończy się jej dzieciństwo. Bomba zniszczyła jej dom i razem z nim jej dotychczasowe życie, jej twarz i wszelkie wygody i otaczający ją do tej pory dostatek. Jest to historia odważnej i szczególnej dziewczynki, która decyduje się zrezygnować z własnej tożsamości, aby uratować swoją rodzinę od nędzy i głodu. Dziewczynki, która w wieku dziesięciu lat decyduje się na zmianę białej chusty na turban, przyjmując tożsamość swojego zmarłego brata i walczy niestrudzenie o własne przetrwanie. W ciemnym turbanie modli się w meczecie obok starego mułły.
Każdy, kto ją zna szanuje ją i słucha z uwagą, choć jej głos jest słaby, a ciało wątłe. Ale przyjaciele i sąsiedzi wiedzą, że pod ubraniem nie jest młodym mężczyzną, jak sądzą wszyscy, ale młodą kobietą, która drży za każdym razem, kiedy jest zaczepiana przez Talibów w obawie, że jej tajemnica zostanie odkryta.
Nadia musiała zrezygnować z bycia sobą i narażać życie każdego dnia, aby ratować swoją rodzinę. Po ponad dziesięciu latach ukrywania swojej tożsamości jako kobiety, w wieku 21 lat Nadia przybyła do Hiszpanii, aby poddać się rekonstrukcji swojego zniszczonego przez bombę ciała. Historia, w stu procentach prawdziwa i wspaniała, mówi o odwadze, inteligencji, szczęściu i cierpieniach dziewczyny.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Reichs, Kathleen J. : Starożytne kości

Kathy Reichs to bestsellerowa amerykańska pisarka, której
powieści, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, nie przestają
schodzić ze światowych list bestsellerów. To również
najsłynniejsza antropolog kliniczna świata, współproducenta
słynnego serialu Kości. Sławę przyniosła jej książka Déja
Dead, która stała się bestsellerem New York Timesa i zdobyła
Ellis Award w 1997 r. za najlepszy debiut. Do tej pory Kathy
Reichs napisała trzynaście powieści o przygodach Temperance
Brennan. Książki sprzedały się w milionowych nakładach.
Temperance Brennan zostaje wezwana do Montrealu,
gdzie znaleziono zwłoki ortodoksyjnego Żyda, by zbadać, czy
ofiara popełniła samobójstwo, czy też została zamordowana.
Podczas oględzin miejsca zwłok nieznajomy wsuwa do kieszeni
pani antropolog tajemnicze zdjęcie szkieletu, sugerując, że to ono stanowi klucz do rozwiązania zagadki.
Tempe szybko odkrywa, że widoczne na fotografii kości zostały znalezione podczas wykopalisk archeologicznych.
Dowiaduje się też, że zmarły mężczyzna pod przykrywką firmy importowej prowadził nielegalne interesy na czarnym
rynku antyków.
W towarzystwie detektywa Andrew Ryana oraz Jake’s Druma, specjalisty w dziedzinie archeologii biblijnej, Tempe
wyrusza do Izraela, by odkryć pochodzenie tajemniczych szczątków i zbadać starożytną kryptę, w której zostały
znalezione.
Wkrótce okaże się, że rozwiązania zagadki należy szukać w zamierzchłej przeszłości, przed urodzeniem Chrystusa,
a jej rozwiązanie może podważyć posady największych światowych religii.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Landay, William : W obronie syna

Andy Barber jest szanowanym obywatelem. Od ponad dwudziestu lat pełni funkcję zastępcy prokuratora okręgowego w Massachusetts. Nieustępliwy na sali sądowej, szczęśliwy w domu z żoną Laurie i synem Jacobem - prowadzi uporządkowane, satysfakcjonujące życie. Aż do momentu, gdy szokująca zbrodnia wytrąca z równowagi mieszkańców spokojnego przedmieścia. Szkolny kolega Jacoba pada ofiarą morderstwa. Andy coraz bardziej angażuje się w śledztwo i z przerażeniem odkrywa, że zabójcą może być jego czternastoletni syn... Rodzicielski instynkt każe Barberowi za wszelką cenę chronić własne dziecko. Jacob upiera się, że jest niewinny, a Andy mu wierzy - jest przecież jego ojcem. Ale na jaw wypływają kolejne tragiczne fakty... Życie prokuratora stopniowo ulega destrukcji. Małżeństwo Andy'ego zaczyna chwiać się w posadach, a proces nabiera tempa. Barber zostaje odsunięty od śledztwa, teraz sam jest przesłuchiwany. Tu - po drugiej stronie sali sądowej - musi dokonać sądu nad sobą samym i wybrać pomiędzy lojalnością i sprawiedliwością, pomiędzy prawdą, a oskarżeniem. Pomiędzy przeszłością, którą chciał pogrzebać, a przyszłością, której nie może już sobie wyobrazić. Do czego będzie zdolny w obronie syna?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Frimansson, Inger : Wyspa nagich kobiet

Tobias Elmkvist - autor powieści kryminalnych - powraca niechętnie do rodzinnej miejscowości, by pomóc przykutemu do łóżka ojcu w prowadzeniu gospodarstwa. Tobias przeżywa kryzys twórczy, a jego relacje z bliskimi są pełne napięć. Na domiar złego wdaje się w romans z partnerką ojca, Sabiną. Gwałtowny wybuch uczuć uruchamia lawinę zdarzeń, nad którymi Tobias nie potrafi zapanować. Jedyny świadek zakazanego romansu przypłaca swą wiedzę życiem. Czy prawda o brutalnym zabójstwie wyjdzie na jaw?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Kasdepke, Grzegorz : Kasztan, tapczan, tralala

Grzegorz Kasdepke po raz kolejny sięga po swojego ulubionego bohatera. Dorastający Kacper opowiada swej młodszej siostrze Basi sentymentalną historię o kasztanowych ludkach, które są smutne nie mogąc odnaleźć swej królowej. Opowiadanie ujmuje subtelnym, błyskotliwym dowcipem. Tym razem podszytym… dreszczykiem. Wrażenia dopełniają nastrojowe rysunki Daniela de Latour.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Boland, Bridget : Doula

Historia kobiety, której dramatyczna próba ocalenia dziecka najbliższej przyjaciółki zakończyła się na sali sądowej.
Wychowana w rodzinie przedsiębiorców pogrzebowych, Carolyn Connors jako mała dziewczynka była świadkiem dwóch traumatycznych wydarzeń: poronienia matki i tragicznej śmierci młodszego brata. Pod wpływem tragedii postanawia porzucić rodzinne tradycje – celebrować życie, nie śmierć – i zostaje doulą. Przez lata służy wiedzą i emocjonalnym wsparciem ciężarnym kobietom. Gdy w czasie porodu najbliższej przyjaciółki dochodzi do nieoczekiwanych komplikacji, Carolyn nie waha się wziąć losu dziecka w swoje ręce. Ta decyzja drogo ją kosztuje: oskarżona przez ojca dziewczynki o błąd w sztuce medycznej, trafia przed sąd. Pod znakiem zapytania staje nie tylko przyszłość zawodowa Carolyn, lecz również jej tożsamość jako douli i przyjaciółki. W wyniku procesu musi zmierzyć się z mrocznymi wydarzeniami z przeszłości, przed którymi uciekała, i poruszyć zakazane w jej rodzinie tematy.
Powieść odsłania fascynujące i bardzo realne zagadnienia etyki medycznej i macierzyństwa. Porównywana do „Kruchej jak lód” Jodi Picoult, to jedna z tych historii, które angażują emocjonalnie i na długo pozostają w pamięci.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Nowak, Ewa : Drzazga

Drzazga to powieść poruszająca rzadki w polskiej literaturze problem faworyzowania dzieci w rodzinie. Samotna matka-nauczycielka, stojący biernie z boku ojciec, dwie córki i niesprawiedliwie rozdzielona matczyna miłość sprawiają, że dom, który mógłby być dobrym i przyjaznym miejscem, zamienia się w domowe piekło.
Powieść pokazuje cierpienie obu dziewczynek. Chociaż na innych obszarach, każda z nich przeżywa swoją traumę psychiczną. Nienawiść, jaka łączy siostry, wydaje się wieczna, a jednak autorka — bez ckliwych rozwiązań, bez nachalności i z szacunkiem dla stworzonych przez siebie postaci — wskazuje drogę wyjścia z tego błędnego koła.
Powieść stawia przed młodym czytelnikiem szereg pytań: Czy motywy usprawiedliwiają działanie? Na czym, poza zapewnieniem dzieciom opieki, polegają obowiązki rodzicielskie? Czy jest możliwe kochać dzieci jednakowo? Dlaczego tak często zdarza się, że rodzice wybierają jedno z dzieci i jakie są tego przyczyny? Czy warto walczyć o miłość rodzeństwa i czy jest ona ważniejsza niż relacje z rodzicami? Jak wychowywanie się w rodzinie, w której jedno z dzieci jest faworyzowane, rzutuje na późniejsze życie?
Główną bohaterką powieści nie jest córka odtrącona, niekochana, ale właśnie ta „lepsza”, co sprawia, że powieść odkrywa przed czytelnikiem zawiłości psychologii — subtelnie sączonej przemocy psychicznej, jakiej doświadcza ulubione dziecko. To właśnie „lepsza” córka musi zdecydować, czy odważy się na naruszenie układu między członkami jej rodziny i czy stać ją na zapłacenie ceny, jaką jest utrata miłości matki.
Autorka rozszerza świat powieściowej rzeczywistości o szereg skomplikowanych wątków pobocznych. Jest matka, której syn ucieka się do wyrafinowanej manipulacji. Cel jest akceptowalny, ale czy uświęca środki? Jest też wątek przemocy szkolnej. Autorka pokazuje mechanizmy społecznego wymierzania kary osobom faworyzowanym przez szkołę. Jest wątek braku lojalności dorosłych wobec dzieci — nadużywania władzy przez szkolnych pedagogów. Musimy z bólem się przyglądać, jak świat rani dzieci mniej kochane, którym odmówiono należnej im miłości.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Lorentz, Iny - Handlarka złotem

Rok 1485 w Niemczech młoda Żydówka Lea przeżywa same tragedie: jej ojciec i młodszy brat Samuel zostają zamordowani podczas pogromu. Lea, aby zatrzymać spadek po ojcu i tym samym zagwarantować sobie środki do życia, musi od tego momentu podawać się za Samuela. W tej podwójnej roli grozi jej wiele niebezpieczeństw, nie tylko ze strony chrześcijan, lecz także jej braci w wierze, którzy chcą za wszelką cenę ożenić Samuela. Ona jednak zakochuje się w tajemniczym Rolandzie, który nakłania ją do udziału w pełnej przygód misji?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Picoult, Jodi - Pół życia

Na ile ludzka rodzina przypomina relacje w watasze wilków? Czy mamy prawo decydować o życiu lub śmierci krewnego, który znajduje się w śpiączce? Takie pytania stawia Jodi Picoult w swojej bestsellerowej powieści "Pół życia". To poruszająca historia o dramatycznych wyborach, więzach krwi i rodzinnych sekretach. Luke Warren jest badaczem wilków - pisze o nich, obserwuje ich zachowania. Poświęcił się tym zwierzętom bez reszty. Przez dwa lata mieszkał nawet z nimi w leśnej głuszy, niemalże stając się członkiem stada.

Pod wieloma względami są mu bliższe niż własna rodzina, z którą właściwie nie ma kontaktu. Jest samotny, odkąd żona go opuściła, a syn Edward wyjechał do Tajlandii.

Niespodziewanie Luke zostaje ciężko ranny w wypadku samochodowym, a wraz z nim siostra Edwarda, Cara. Nagle wszystko się zmienia - Edward musi wrócić do domu po latach nieobecności i omówić z młodszą siostrą kwestię leczenia nieprzytomnego ojca. Trudno podjąć jakąkolwiek decyzję. W tej sytuacji nie ma łatwych rozwiązań. A sprawę komplikuje jeszcze fakt, że Cara i Edward nie są wobec siebie szczerzy. Jakie tajemnice skrywają? Co stoi za pragnieniem, by pozwolić ojcu umrzeć... lub utrzymać go przy życiu za wszelką cenę? Czego życzyłby sobie sam Luke? Wilk wie, że członkowie stada potrzebują siebie nawzajem, a przetrwanie czasem idzie w parze z ofiarą. Czy Cara i Edward także o tym pamiętają?

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Deaver, Jeffery - Twój cień

Agentka specjalna Kathryn Dance zmierzy się z obłąkanym stalkerem, prześladującym piękną wokalistkę country.
Kayleigh Towne to śliczna dziewczyna o głosie, który zapewnił jej pierwsze miejsca na listach przebojów country. Piosenkarka przyjmuje sławę z radością – do chwili gdy niewinna wymiana zdań z jednym z fanów otwiera przed nią mroczne, przerażające rejony. Wkrótce ludzie otaczający Kayleigh zaczynają ginąć. Agentka specjalna Kathryn Dance musi skorzystać ze swojej znajomości mowy ciała i talentu do prowadzenia przesłuchań, by powstrzymać szaleńca – ale wkrótce przekonuje się, że jak większość gwiazd, Kayleigh ma niejednego wroga. „Twój cień” to typowa dla Deavera szalona karuzela licznych wątków. Nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

Zimmerer, Katarzyna - Zwyczajny dzień

Ośmioletni Szymek jest zwyczajnym chłopcem, mieszka w domu z rodzicami, trzyletnią siostrą Hanką i babcią, chodzi do szkoły, odrabia lekcje, bawi się z kolegami, czasem chce być piratem, a czasem jastrzębiem. Dorośli nie zawsze się domyślają, jak naprawdę się czuje w codziennych sytuacjach... Szymek nie chce, żeby dorośli go krytykowali, karcili i zawstydzali tylko dlatego, że są dorośli, a on jest chłopcem, który ma swoje pragnienia, pomysły i obawy i nie zawsze wie, jak o nich powiedzieć. Czy mamie, tacie, babci lub wujkowi Szymka uda się zrozumieć jego świat? I czy pomoże w tym przesłanie Korczaka?
Wykorzystane cytaty z pism Janusza Korczaka:
I wiemy, że ten zakaz jest przypadkowy, że zgodziliby się, gdyby zadali sobie troszkę trudu, by pomyśleć, by spojrzeć nam w oczy: jak okropnie chcemy.
Gdyby dorośli nie przypominali ciągle, że to chłopiec, a to dziewczynka, my byśmy pewnie zapomnieli. Ale gdzie tam: czy dadzą zapomnieć. Niby mówią, że nie ma różnicy, a tymczasem wychodzi przeciwnie.

Biblioteka w : Mysiadle, Łazach, Lesznowoli

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 24

Joomla templates, wordpress hosting.