Start Nowości książkowe
Nowości w zbiorach - książkowe
Propozycje październikowe

Bator Joanna „Ciemno, prawie noc”

Bohaterką powieści "Ciemno, prawie noc" jest dziennikarka Alicja Tabor. Po latach wraca do Wałbrzycha, w którym spędziła dzieciństwo. Osiada w pustym poniemieckim domu, skąd kiedyś wyruszyła w świat. Tymczasem w mieście dzieją się niepokojące rzeczy. Alicja dowiaduje się, że od kilku miesięcy w niewyjaśnionych okolicznościach znikają kolejne dzieci, a mieszkańcy Wałbrzycha coraz dziwniej się zachowują. Rośnie niezadowolenie, nasilają się akty przemocy wobec zwierząt, w końcu pojawia się prorok, Jan Kołek, do którego w biedaszybie przemówiła wałbrzyska Matka Boska Bolesna. Po jego śmierci grupa zbuntowanych obywateli gromadzi się wokół samozwańczego "syna", Jerzego Łabędzia. Alicja ma zrobić reportaż o zaginionej trójce dzieci. Jednak powrót do Wałbrzycha jest dla dziennikarki także powrotem do dramatów, które dotknęły jej własnych krewnych. Śmierć rodziców, samobójstwo pięknej starszej siostry - zafascynowanej wałbrzyską legendą o księżnej Daisy i zamku Książ... W książce "Ciemno, prawie noc" Joanna Bator nawiązuje do powieści gotyckiej. Nie jest to jednak zabawa konwencją - w tym, co niesamowite, często ukryta jest prawda o nas, której na co dzień nie chcemy pamiętać.

 

Arnold Gaynor „Dziewczyna w błękitnej sukience”

Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange.

Kiedy się poznali, miała na sobie błękitną sukienkę. Zachwyciła go, rozkochała w sobie. On był ubogi, ale utalentowany. Ona zamożna, młodziutka i bardzo naiwna.

Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej niższość, upokarza ją nieustannie cierpkimi komentarzami, romansuje z innymi kobietami, być może nawet z jej młodszą siostrą. W końcu wyrzuca żonę z domu, chociaż ich najmłodsze dziecko jest wówczas zaledwie niemowlęciem.

Stłamszona i niepewna siebie Dorothea przez lata nie przyznaje się, jak jest nieszczęśliwa. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje zaproszenie na prywatną audiencję u królowej Wiktorii. Odkrycie, jak wiele łączy ją z najbardziej wpływową kobietą w Anglii, ośmiela ją do opowiedzenia swojej historii.

 

Wrońska Jolanta „Fanaberie”

Świat wielkiego biznesu i perypetie miłosne... W debiutanckiej powieści Jolanty Wrońskiej możemy przeczytać o rywalizacji pomiędzy dużymi firmami oraz sekretach działania giełdy, ale także o sile przyjaźni i więzi rodzinnych. Bohaterką "Fanaberii" jest piękna, lecz samotna Klara Werner. Po rozwodzie opiekuje się trójką dorastających dzieci. Choć niespełniona w życiu osobistym, z zawodowymi wyzwaniami radzi sobie doskonale. Prowadzi przynoszącą zyski sieć cukierni. Jednak nieoczekiwanie pojawiają się problemy. Udziałowcy przestają jej ufać, a na dodatek firmę chce przejąć bezwzględny rekin biznesu Arnold Lejman. Mężczyzna nie może Klarze wybaczyć, że kiedyś odrzuciła jego względy. Teraz przyszła pora na zemstę. Z pomocą pospieszą przyjaciele oraz dzieci Klary, których sprytu i samodzielności chyba nie doceniała. Czy uda jej się uratować firmę, wyjść cało z finansowych tarapatów i nie popaść w inne, tym razem... miłosne? Emocjonujące rozgrywki biznesowo-uczuciowe, żywy język i barwne tło obyczajowe współczesnej Polski - "Fanaberie" to znakomita powieść nie tylko dla bizneswoman.

 

Maas Sharon „Hinduskie zaślubiny”

Magiczna opowieść o zakazanej miłości, rodzinnych dramatach i tajemniczym dziedzictwie przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Czarująca, obdarzona niezwykłą intuicją Savitri wychowuje się wśród służby w angielskim domu w przedwojennych Indiach. Zabrany z sierocińca Nat mieszka w indyjskiej wiosce pośród wzgórz z powszechnie szanowanym, ale zamkniętym w sobie doktorem sahibem. Zapalczywa i prostolinijna Sarojini buntuje się przeciwko ciasnym ramom społecznym, w jakich przyszło jej dorastać.

Nici ich losów - rozpięte pomiędzy niewielkim południowoamerykańskim krajem, wstrząsanym politycznymi niepokojami, a senną, spokojną wioską w indyjskim stanie Tamilnadu; pomiędzy omiatanym przez morską bryzę madraskim rajem, a pustoszonym przez wichry wojny Singapurem - splatają się coraz ciaśniej, a stawiane przez nich pytania coraz pilniej domagają się odpowiedzi.

Hanna Winter Giń

Jeśli myślisz, że złe rzeczy przytrafiają się zawsze komuś innemu to jesteś w wielkim błędzie!

Ona też myślała, że się obroniła. W końcu nie była ofiarą. Wmawiała to sobie raz po raz! Wiele kobiet przed nią też w to wierzyło…Wiara nie obroniła ich przed bolesną, traumatyczną śmiercią…
Nie wychodź na ulicę albo giń! Śmierć właśnie zbiera swoje żniwa!

On zabija regularnie, z wielką precyzją planując kolejne zbrodnie. Nieuchwytny niczym zły duch, łaknący następnych mordów i bezlitosny jak demon, bestialsko torturujący kobiety jak Kuba Rozpruwacz i zimny jak sama śmierć! Nawet ucieczka z Berlina nie pozwoli uchronić się przed potworem!
„Udając, że walczy o życie, objął smukłą talię kobiety lewą ręką, jakby chciał się wesprzeć. Prawą dźgnął błyskawicznie. Jeden raz. Drugi. Prosto w brzuch. I zanim się spostrzegła, zaciągnął ją do busa…”

 

Małgorzata Kalicińska, Basia Grabowska – Irena

Irena to powieść błyskotliwa i przejmująca. Debiut duetu Kalicińska & Grabowska wypada znakomicie.
Trzy kobiety: Dorota, Jagna i Irena. Dorota - mama, wiek 53+. Niezbyt zaradna życiowo, trochę eko, trochę hippie, bałaganiara. Jagna - córka, wiek 27+, bardzo zaradna pracowniczka korporacji. Mieszka sama, a właściwie z wielkim ślimakiem. Irena - „babka". Przyszywana ciotka Doroty. Świeża wdowa. Krynica rozsądku, by nie powiedzieć mądrości. Jagna odnosi sukcesy zawodowe, jednak dla matki nie są one sukcesami, tylko zgodą na korporacyjne zniewolenie. Wolałaby, żeby córka wyszła wreszcie za mąż. Jagna źle znosi brak akceptacji, ale domyśla się, że prawdziwa przyczyna konfliktu tkwi głębiej. I ma rację. Jagna nie jest pierwszym dzieckiem Doroty, wcześniej był chłopiec, który zmarł „śmiercią łóżeczkową". Matka nigdy się z tym nie pogodziła. A Jagna nigdy nie dowiedziała się, że miała brata. Kobiety oddalają się od siebie, w końcu Jagna postanawia odciąć się od toksycznej matki. Wtedy wkracza Irena: Dorota musi dojść ze sobą do ładu. „Pochować" synka i naprawdę pokochać córkę. Czy będzie miała dość siły, by to zrobić?

 

Peter James – Już nie żyjesz

Brighton, rok 1997. Młody policjant Roy Grace, zafascynowany swoją pracą, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jego żona Sandy czuje się samotna i nieszczęśliwa. Pochłonięty tropieniem sprawcy serii perwersyjnych gwałtów z ostatnich kilku miesięcy, nie zauważa nadciągającej katastrofy osobistej.

Dwanaście lat później. Czterdziestoletni nadinspektor Roy Grace powoli podnosi się po stracie Sandy, która zniknęła przed dziewięciu laty w tajemniczych okolicznościach. Kieruje dochodzeniem w sprawie tajemniczego gwałciciela fetyszysty, który atakuje kobiety w markowych szpilkach. Analizując psychologiczny profil przestępcy powraca do nigdy niewyjaśnionej serii gwałtów sprzed lat.

Kennedy Douglas „Kobieta z Piątej Dzielnicy”

"Kobieta z Piątej Dzielnicy" to trzymająca w napięciu opowieść o zwodniczym sensie prawdy, zemście i ponurych zakamarkach ludzkiej duszy. Wydaje się, że Harry Ricks, wykładowca akademicki na jednej z amerykańskich uczelni, stracił już wszystko. Jego romans ze studentką miał tragiczny finał - dziewczyna popełniła samobójstwo. Skandal zrujnował karierę uniwersytecką Harry'ego. Sprawił również, że opuściły go żona i córka. Załamany mężczyzna ucieka do Paryża z nadzieją, że tam w spokoju napisze książkę. Jednak ledwo starcza mu pieniędzy na jedzenie i zmuszony jest podjąć mało ambitną pracę. Przypadkowo poznaje elegancką wdowę Margit Kadar, która nie chce zdradzać żadnych szczegółów ze swojej przeszłości. Ich osobliwy związek szybko przeradza się w obsesję. Niespodziewanie wokół Harry'ego zaczynają ginąć ludzie. I to właśnie ci, którzy kiedyś wyrządzili mu krzywdę. Czyżby demoniczne siły wtargnęły w jego życie? Kim jest tajemnicza Margit? I co tak naprawdę wydarzyło się w Ameryce?

 

Moccia Federico „Mężczyzna, którego nie chciała pokochać”

Ona jest wybitną, uznaną na całym świecie pianistką. Muzyka to jej największa miłość.

Prywatnie jest związana z Andreą, dobrze zapowiadającym się architektem. Pewnego dnia Andrea ulega tragicznemu wypadkowi. Kiedy lekarze walczą o jego życie, Sofia przysięga Bogu, że jeżeli ocali Andreę, ona porzuci grę na fortepianie. Operacja się udaje, ale życie tych dwojga nie będzie już takie jak kiedyś... On jest bogatym i przystojnym mężczyzną. Ma wszystko - domy na całym świecie, samoloty, luksusowe samochody, a nawet własną wyspę. Jest zimny, cyniczny, wyrachowany. Pewnego dnia podczas porannego joggingu chowa się przed deszczem w pobliskim kościele. Zauważa tam Sofię, która przysłuchuje się próbie dziecięcego chóru, i jest nią urzeczony. Postanawia zaprosić ją na kawę, ale Sofia, trochę wbrew sobie, odmawia. On jednak ma już gotowy plan.

 

Małgorzata Gutowska-Adamczyk – Róża z Wolskich

Po bestsellerowej Cukierni Pod Amorem zapraszamy na kolejną wyśmienitą ucztę literacką dla czytelników, których urzekła opowieść o czasach minionych, pełnych nostalgicznego piękna.

Tym razem wraz z główną bohaterką (znamy ją z pierwszego tomu Cukierni, w którym zawróciła w głowie Tomaszowi Zajezierskiemu) wyruszymy do Paryża okresu belle epoque. Poznamy historię Róży z Wolskich (późniejszej księżnej Rose de Vallenord) — malarki, emancypantki, skandalistki.

Równie ważnym bohaterem powieści będzie Paryż — miasto magiczne, w którym spełniają się marzenia.

 

Adamczyk Piotr „Pożądanie mieszka w szafie”

Po świecie mediów i męskich uniesień prowadzi nas Piotr Adamczyk, mężczyzna o nazwisku popularnego aktora. W wyniku szeregu pomyłek przychodzi mu zmierzyć się z blaskiem nie swojej sławy i zainteresowaniem nienależnych mu kobiet.   Pełna humoru, liryzmu, ale i erotyki opowieść o totalnym pożądaniu i zagubieniu. O pożądaniu kobiet, sławy, sukcesów, a także codziennych przedmiotów. O zagubieniu w świecie zewnętrznym w nadmiarze, który przytłacza, nie dając dobrej możliwości wyboru, ale i o zagubieniu w świecie wewnętrznym, we własnych słabościach. Powieść przedstawia również obraz i skutki powszechnej tabloidyzacji, sięgającej już nie tylko mediów, polityki i życia codziennego, ale także relacji między ludźmi, w tym uczuć, zastępowanych przygodnym seksem.

Anna Birger – Skrywana przeszłość

Są szuflady, które na zawsze powinny pozostać zamknięte…

Laura po latach spędzonych z dala od rodzinnego domu dostaje telegram. Wieści o tym, że jej babka – niegdyś bliska osoba, z którą była skłócona, nagle i niespodziewanie odchodzi. Za namową swej nowej rodziny wsiada w samolot, by pożegnać przeszłość. Zamknąć rozdział, który od lat nie daje jej spokoju. Na miejscu okazuje się, że otrzymała nieoczekiwany spadek. Nie dom, nie pieniądze, nie rodzinne pamiątki. Tylko plik tajemniczych zeszytów. Okazuje się, że są to zapiski babki, dotyczące czasów wojny. I tak, jadąc w niespodziewaną podróż, pozna tragiczną historię, o której nic nie wie i nigdy nic wiedzieć nie chciała, a która może zmienić jej życie. Czytając, pogrąży się w świat, który nie powinien istnieć. Nigdy! Ani wtedy, ani teraz, ani jutro…

 

Scottoline Lisa „Spójrz mi w oczy”

A gdyby okazało się, że twoje dziecko należy do kogoś innego?

Ellen Gleeson znajduje w skrzynce pocztowej ulotkę o zaginionym dziecku. Początkowo nie zwraca na nią większej uwagi, ale coś nie daje jej spokoju, zmusza, by spojrzeć jeszcze raz. Widok mrozi jej krew w żyłach. Chłopiec z ulotki wygląda dokładnie tak samo jak jej adoptowany synek, Will. Rozum podpowiada jej, żeby zignorować całą sprawę, skoro adopcja została przeprowadzona legalnie. Ale Ellen jest dziennikarką i nie potrafi przestać myśleć o zdjęciu. Co zrobi, jeśli okaże się, że Will to rzeczywiście uprowadzony chłopiec? Odda go jego biologicznym rodzicom czy spróbuje przy sobie zatrzymać? Ellen podejmuje bolesną decyzję o podjęciu prywatnego śledztwa i krok po kroku zaczyna odkrywać kolejne tropy, które na zawsze powinny pozostać tajemnicą. A kiedy niebezpiecznie zbliża się do prawdy, okazuje się, że stawką może być jej życie - i życie synka, którego tak bardzo kocha...

 

Patchett Ann „Stan zdumienia”

Zatrute strzały, niebezpieczne węże i plemię kanibali... Akcja powieści "Stan zdumienia" rozgrywa się w dzikiej puszczy amazońskiej. Bohaterka książki, pracująca w firmie farmaceutycznej Marina Singh, wcale nie chciała jechać do Brazylii. Lubiła zimę w Minnesocie, zacisze swojego laboratorium i bliskość mężczyzny, którego kochała. Nie miała jednak wyboru. Ktoś musiał odnaleźć doktor Annick Swenson, która zaginęła w trakcie badań nad nowym, niezwykle cennym lekiem. Marina nie była pewna, co przeraża ją bardziej: spędzenie miesiąca w dżungli, w której ciężkie i lepkie powietrze wibruje poruszane skrzydełkami miliona owadów, czy ponowne spotkanie z doktor Swenson. Wszyscy czuli respekt przed tą drobną siedemdziesięciolatką, nieznającą słowa kompromis. Jej odkrycia już wkrótce miały odmienić życie kobiet na całym świecie. Ale dla Mariny nie to było najważniejsze...

 

Papużanka Zofia „Szopka”

Najbardziej olśniewający prozatorski debiut ostatnich lat. Szczególna saga rodzinna, opowiadająca o kolejnych etapach naszego życia, o tym, jak je postrzegamy później, a konfrontacja ta bywa zaskakująca.

Jak wiele jest takich rodzin jak ta, w której wychowywali się Maciek i Wanda? Na długo zapamiętacie okropną, nieustannie ujadającą matkę, która unieszczęśliwiła swego niekochanego męża i córkę, bo Maciek, Maciuś, jej najdroższy syn z pierwszego związku, po prostu unieszczęśliwić się nie dał, a przynajmniej nie przez matkę... Maciek zniszczy się sam, jego siostra Wanda pójdzie na psychologię. Lęk separacyjny - dowie się o dwadzieścia lat za późno. Ich ojca uratuje osobliwy spokój i poczucie, że życie może być piękne, nawet na pogrzebie.
Błyskotliwa opowieść, biegnąca od czasów wojny po współczesność. O polskiej rodzinie: wprawdzie nie patologicznej, ale nie dającej szczęścia i poczucia bezpieczeństwa. O takiej, w której małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom rodzinny to codzienny teatr absurdu, wrzasków, modłów i kotletów schabowych. Reasumując: sugestywny obraz, w zaskakujących scenach, które składają się w historię dorastania i sposobów na obronę przed światem.

 

Hayles Małgorzata „Tymczasowa”

Praca w domu była świadomym wyborem Marty. Inteligentna, dowcipna i wrażliwa kobieta nigdy jednak nie była typową panią domu - zbyt ceniła sobie swoją niezależność, często podejmując się różnych zleceń - tłumaczeń, tworzenia skeczy i monologów kabaretowych... W końcu kultura była jej żywiołem, a okazało się, że można na niej całkiem nieźle zarobić.

Marta nie dała się zamknąć między sypialnią, kuchnią a pokojami dzieci, choć gorąco wspierała je na każdym kroku. Nie to, co Tomasz - weekendowy tatuś, jak się okazało, tak bardzo nieidealny, jak tylko mężczyzna być może.

Stopniowo Marta dochodzi do wniosku, że jej życie byłoby znacznie lepsze... bez niego. Kiedy dodatkowo ten mówi jej o Pannie Paulinie, postanawia odnaleźć dawną siebie i cieszyć się życiem, które jak można było pomyśleć - utraciła.

 

Richard Morgan – Upadłe anioły

Upowłokowiony w uszkodzone ciało bojowe Klina, Takeshi Kovacs służy jako najemnik w sponsorowanej przez Protektorat, brutalnej wojnie domowej, mającej zdławić rewolucję na Sanction IV.
Korzystając z szansy dołączenia do potajemnej ekspedycji, mającej zabezpieczyć znalezisko archeologiczne, Takeshi wpada w wir zdrady i oszustw, przy których front zdaje się być miłym wspomnieniem. Poszukiwany obiekt jest bezcenny i niesie ze sobą niezliczone zagrożenia. To znalezisko, dla którego korporacje będą zabijać. Odkrycie, które zmieni ludzkość.

Updałe Anioły zdzierają powłokę z 26 wieku, odsłaniając nagą przemoc, głupotę i czystą chciwość, które sprawiają, że człowiek okazuje się zupełnie nieprzygotowany na odkryte dziedzictwo: gwiazdy.
Oto SF najwyższej jakości: fantastyczny i równocześnie subtelnie opisany świat; silne, a przy tym wrażliwie opisane postacie, niesamowita lecz wiarygodna technika, ekscytujące a zarazem głębokie pisarstwo. Richard Morgan dołączył do światowej elity fantastyki naukowej

 

Mendoza Eduardo „Walka kotów”

Jest rok 1936. Hiszpania pogrąża się w kryzysie. W przededniu wojny domowej na prośbę pewnego arystokraty przyjeżdża do Madrytu znawca historii sztuki Anthony Whitelands. Szczycący się nienagannymi manierami Anglik jest specjalistą od hiszpańskiego malarstwa Złotego Wieku. Ma za zadanie wycenić obrazy znajdujące się w kolekcji nobliwej rodziny.

Zleceniodawcy Whitelandsa liczą na to, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży dzieł umożliwią im ucieczkę z targanego konfliktami kraju. Historyk sztuki ku swojemu zdumieniu odkrywa, że trzymany w piwnicy obraz to nieznany akt Velazqueza. Tym samym nieoczekiwanie zostaje wciągnięty w sam środek politycznej afery, w której aż roi się od szpiegów, oszustw i spisków... "Walka kotów" to najwybitniejsza powieść uwielbianego na całym świecie hiszpańskiego pisarza Eduardo Mendozy. Książka została wyróżniona prestiżową nagrodą Premio Planeta de Novela.

 

Nöstlinger Christine „Mały Duszek Wierciuszek”

"I właśnie przez Duszka - śmierdziuszka - wierciuszka- pierdziuszka wydarzyła się cała ta historia. Chociaż odrobinę winna była też Mizi, młodsza siostra Josziego. Bo często nazywała Josziego cykorem. To prawda, że Joszi był dosyć strachliwy(...).

- Mizi wcale nie chce ci dokuczać, po prostu niczego się nie boi - pocieszała Josziego mama, gdy siostra znowu nazwała go cykorem. Dlatego Joszi pomyślał sobie kiedyś: Już ja jej pokażę, co to znaczy naprawdę się bać!. "

"Mały Duszek Wierciuszek" to niezwykła książka o miłości i przyjaźni, o strachu i odwadze, o rywalizacji między rodzeństwem, o duchach i czarodziejskim haśle, które uruchomiło ciąg tajemniczych wydarzeń.

Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników duchów z instrukcją jak zrobić strasznego Duszka Wierciuszka.

 

Musierowicz Małgorzata: „McDusia”

Długo oczekiwany dziewiętnasty tom uwielbianej przez kolejne pokolenia "Jeżycjady"! Dzięki "McDusi" znów zaglądamy do przytulnego, pełnego książek domu Borejków, w którym każdy gość może się ogrzać w serdecznej, rodzinnej atmosferze. W okresie świąt Bożego Narodzenia na Roosevelta 5 pojawia się tytułowa Magdusia, córka Kreski i Maćka Ogorzałków. Jej przybycie powoduje piorunujące zmiany w spokojnym życiu rodziny. Tymczasem zbliża się ważna ceremonia. Laura Pyziak i Adam Fidelis mają wypowiedzieć sakramentalne "tak". Właśnie trwają gorączkowe przygotowania. Czy osławione Fatum - ciążące nad ślubami kobiet z klanu Borejków - zadziała także tym razem? Dowcipna, miła, ale i refleksyjna powieść Małgorzaty Musierowicz jak zwykle podnosi na duchu i krzepi, bawi do łez i uczy. Skłania też do zastanowienia nad sprawami wielkiej wagi oraz zadumy nad przemijaniem.

 

Olech Joanna „Tarantula, Klops i Herkules”

Kiedyś Witkowice były najnudniejszym miasteczkiem na świecie. Wszystko się zmieniło, gdy z miejscowego muzeum ktoś ukradł widokówkę. Ile mogła być warta? W tym samym czasie w wypadku zginął pochodzący z Witkowic mężczyzna. Polak z niemieckim obywatelstwem. Czy te dwa zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego? I czy to prawda, że w miasteczku ukryty jest skarb?

Śledztwo połączy Karola, rudego komputerowca z aparatem na zębach, i Tarantulę, piętnastoletnią fankę gotyku, córkę burmistrza. Będą musieli odgrzebać i połączyć ze sobą stare witkowickie tajemnice. Sprawą zainteresują się również podejrzana pani ornitolog, posterunkowy Tomek Buraś, żądny przygód wikary i przypominający nietoperza nieoceniony pies Herkules.

 

Rushton Rosie „Wszystko o miłości”

Współcześnie opowiedziana historia "Mansfield Park" Jane Austen, z iPhonem i koncertami... Kiedy Frankie Price wprowadza się do swoich bogatych kuzynów, nagle wchodzi w środek wydarzeń jak z tabloidów. Nieśmiała, przytłoczona ostatnimi zdarzeniami oraz presją otoczenia, ucieka do swej pasji: przelewa uczucia na papier. Ale gdy w rodzinę uderza skandal, a jej przyjaciel Ned jest pod niebezpiecznym wpływem urokliwiej, ale niezwykle przebiegłej Alicji, zdaje sobie sprawę, że nie obejdzie się bez walki…

 

Biedzki Tadeusz „Sen pod baobabem”

Ta historia jest o codziennej walce na Czarnym Lądzie. Ale nie na karabiny i maczety, lecz o tej najważniejszej: o kawałek bagietki, trochę mąki i dwa banany. Zwycięstwo pozwala przeżyć do jutra i cieszyć się najpiękniejszymi na świecie marzeniami, które zastępują pracę i sprawiają, że czas płynie tam wolniej niż gdziekolwiek na Ziemi.

Sen pod baobabem to opowieść o niezwykłych losach ludzi, także białych zamieszkujących ten kontynent, który nie dla nich jest stworzony. I o tym, dlaczego zabija się albinosów i wypija ich krew, o biedzie, która jest powodem do dumy oraz wierze w duchy, która wyjaśnia, dlaczego sąsiad złamał nogę. A także o plemieniu, które twierdzi, że przybyło z kosmosu, sprzedawaniu dzieci i wielu innych rzeczach niepojętych dla Europejczyka.

 

Tołłoczko Joanna „Zabawy plastyczne dla dzieci”

Folia aluminiowa, bardzo łatwa do przygotowania masa solna albo modelina, papier, farbki, różne dodatki (np. guziki, koraliki) i... dziecko - najpierw z pomocą rodziców, a potem samo - może bawić się godzinami. Jak zrobić bransoletkę z biedronkami, pojemnik na ołówki, ozdobne łyżeczki, zabawki na choinkę albo rodzinę jeży? Każdy projekt został dokładnie opisany i zilustrowany na kolejnych etapach powstawania. Mnóstwo świetnych, zaskakujących pomysłów na rzeczy przydatne bądź po prostu umilające dzieciństwo naszym latoroślom.

 

Xinran „Wiadomość od nieznanej chińskiej matki”

"Chińscy komuniści zmusili po wojnie miliony kobiet do porzucenia swych dzieci. Xinran została oddana babce, gdy miała miesiąc. Matka była nauczona, że ten, kto stawia własną rodzinę i dzieci ponad krajem i partią, jest w najlepszym wypadku samolubem, a w najgorszym - przestępcą. Dziewczynki są oddawane do adopcji z powodu strasznej biedy, polityki "jednego dziecka" i innych powodów i pretekstów, służących ograniczeniu przyrostu naturalnego. Matki zmusza się do aborcji, pozostawiania córek w szpitalu, oddawania do sierocińca pod opiekę państwa, do adopcji - często zagranicznych. Autorka, dziennikarka, postanowiła zebrać dramatyczne opowieści matek, prawdziwych i adopcyjnych, i córek, które tak bardzo chciały doświadczyć bycia córką... Przejmujące. "

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 24

Joomla templates, wordpress hosting.