You are currently viewing Wyjazd studyjny bibliotekarzy do Jarocina i Pleszewa

Wyjazd studyjny bibliotekarzy do Jarocina i Pleszewa

Bibliotekarze z Lesznowoli w dniach 30 września -1 października na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Piasecznie wzięli udział w niezwykle inspirującym dwudniowym szkoleniu.

Pierwszym punktem wyjazdu było szkolenie pt. „Diagnoza potrzeb lokalnej społeczności jako podstawa dobrego projektu. Źródła danych i techniki badawcze”.  Podczas szkolenia uczestnicy poznaliśmy w praktyce różne techniki rozpoznawania potrzeb oraz kulturowego potencjału lokalnej społeczności. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób dostosować realizowane w ramach projektu działania do potrzeb i kontekstu społecznego, w ramach którego funkcjonują.

Program szkolenia został opracowany w taki sposób, abyśmy mogli  korzystając z konkretnych narzędzi nauczyć się skutecznie i sprawnie oszacować przebieg i zasięg planowanych działań – zarówno w ramach konkretnego projektu, jak i w swojej codziennej pracy. Drugi ważny element pracy z odbiorcami to ewaluacja. Po przeprowadzeniu diagnozy konieczna jest bowiem weryfikacja, czy podjęte w ramach projektu działania faktycznie odpowiedziały na potrzeby społeczności lokalnej, czy zostały zrealizowane poprawie, z zastosowaniem dobrych wzorców współpracy oraz jaka jest szansa na zaplanowanie równie udanych, a nawet lepszych projektów w przyszłości. Podczas szkolenia nie zabrakło elementów związanych z badaniem responsywności działań, badaniem publiczności i zastosowaniem różnych narzędzi. Prowadzącą była pani Justyna Gorgoń, ekspertka w dziedzinie badań społecznych.

Brak opisu.

Wieczorem mieliśmy niezwykłą przyjemność zobaczyć działania jarocińskiej biblioteki na żywo. Wzięliśmy udział w przezabawnym, interesującym i nieszablonowym Spotkaniu Autorskim z mistrzem komedii kryminalnej Alkiem Rogozińskim. Ze spotkania wyszliśmy w fantastycznych humorach, z kontaktem do agenta pisarza i autografami dla Naszych Czytelników!

Brak opisu.

Tego dnia też mieliśmy  okazję podejrzeć jak zorganizowana jest przestrzeń w siedzibie biblioteki której oddział w centrum nosi nazwę KAMIENICA KULTURY.

Brak opisu.

Drugiego dnia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin opowiedziała nam o dobrych praktykach biblioteki.

Brak opisu.

Na zakończenie – istna bomba – zwiedzanie Centrum Kultury w Pleszewie i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Byłyśmy pod ogromnym wrażeniem tamtejszej infrastruktury. Wszystkie rozwiązania, które miałyśmy w wyobraźni w końcu zobaczyłyśmy w realu!

Brak opisu.

Szkolenie i cały wyjazd był bezpłatny dla Naszych Bibliotekarzy.

Wyjazd zorganizowany w ramach rozwoju partnerstw z Biblioteką Publiczną w Piasecznie, beneficjentem projektu BLISKO (2021 – 2022) “Łączy nas biblioteka — integracja poprzez literaturę, sztukę i historię regionu” dofinansowanego z Budżetu Państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 – Priorytet 4.1.