Narodowe Czytanie "Wesela" relacja

2 września w Magdalence odbyło się kolejne spotkanie pod hasłem: Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i jeszcze raz odkryliśmy jego aktualność. Wiele było fragmentów doniosłych, wzbudzających emocje swoją ponadczasowością.

Taniec chocholi wciąż porusza i przez swą symbolikę przemawia do słuchacza z wielką siłą. Zagubiony róg Jaśka wciąż wywołuje emocje, jako symbol wielkich nadziei i straconych szans. „Wesele” Wyspiańskiego wciąż porusza serca, działa jak przestroga, skłania do refleksji. Wyjątkowo cenny jest fakt, że dzieło jest wciąż  żywe, ciągle aktualne. Jak co roku impreza odbywała się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Wprowadzeniem do czytania utworu, była niezwykle ciekawa opowieść o życiu Stanisława Wyspiańskiego, osadzona w ramach epoki, w której żył. Oczywiście sylwetkę pisarza przedstawił nam niezrównany pan Marian Granowicz – wielki erudyta i wielki przyjaciel naszej biblioteki. Niespodzianką była oprawa spotkania. Pracownicy biblioteki wystąpili w strojach ludowych, a na stołach pojawiły się przekąski rodem z prawdziwego, wiejskiego wesela. Przy dźwiękach akordeonu zebrani śpiewali popularne pieśni biesiadne, co dodatkowo oddawało klimat tego szczególnego spotkania. Po raz kolejny uczestniczyliśmy w wyjątkowym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy za rok na Narodowe Czytanie.

Dorota Kalinowska
Bibliotekarz

FOTORELACJA- KLIKNIJ TUTAJ !