We wtorek, 16 lutego, o godz. 18 zapraszamy na funpage naszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Lesznowoli wszystkich fanów podróży i wysokich szczytów!
Gościem na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesznowoli będzie podróżnik, dziennikarz Dominik Szczepański. Jest on współautorem bestsellerowej biografii Adama Bieleckiego „Spod zamarzniętych powiek”, sam był świadkiem zmagań Tomka Mackiewicza z Nagą Górą podczas słynnej wyprawy w 2016 roku. Opisał je w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, której był współautorem. Ponadto napisał „Na oceanie nie ma ciszy” (2015) – biografię Aleksandra Doby, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, ale rozmowa skupi się na książce, którą nasz DKK wybrał do omówienia na luty, na bestselerze pt. „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”.
Temat jest niezwykle aktualny, gdyż 17 stycznia nepalski zespół dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8611 m). Był to ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik.
Dominik Szczepański: Podróżnik i dziennikarz sportowy związany z redakcją „Gazety Wyborczej”. Współpracował także z portalami sportowymi Sport.pl i Off.Sport.pl, który koncentruje się na sportach ekstremalnych. Pisze głównie artykuły o wyprawach, eksploracji i wspinaczce górskiej.
Wśród jego licznych wypraw warto wymienić dwukrotny udział w ekspedycji, której celem był Park Narodowy Chiribiquete w Kolumbii, gdzie można podziwiać antyczne malowidła. W 2016 roku był także pod Nanga Parbat w Pakistanie, w czasie gdy ekipa składająca się z Włocha Simone Moro, Pakistańczyka Muhammada Ali i hiszpańskiego Baska Alexa Txikona po raz pierwszy w historii zdobyła ten szczyt zimą. Efektem pobytu w Himalajach była książka „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”, którą Szczepański przygotował wspólnie z podróżnikiem i reporterem Piotrem Tomzą.
Napisał także „Spod zamarzniętych powiek” (2017) – autobiografię Adama Bieleckiego, jednego z najlepszych polskich taterników, alpinistów i himalaistów, który mimo młodego wieku ma już na swoim koncie zimowe wejścia na ośmiotysięczniki Gaszerbrum i Broad Peak oraz letnie na K2 i Makalu. W książce napisanej we współpracy ze Szczepańskim wspinacz opowiedział o swoich wspomnieniach z wypraw i trudach wiążących się ze zdobywaniem najwyższych szczytów świata. Ponadto napisał „Na oceanie nie ma ciszy” (2015) – biografię Aleksandra Doby, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, a także „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (2019).
Przez całe życie Tomek Mackiewicz, „Czapkins”, niemożliwe zmieniał w realne. Osiem lat temu wyznaczył sobie cel – jako pierwszy człowiek wejdzie zimą na wierzchołek Nanga Parbat (8125 m n.p.m.). Do wyścigu przystąpiły największe gwiazdy himalaizmu, ale „Czapkins” nie chciał się ścigać. I nie chciał być gwiazdą. Chciał zdobyć nieobliczalną Nagą Górę na własnych zasadach.
Kiedy zaczynał, zamiast lin miał przecenione sznurki ze sklepu rolniczego i życiorys jak nerwowy kardiogram naznaczony zwycięstwami i porażkami. Wśród himalaistów do końca pozostał outsiderem. Nie skończył kursów wspinaczkowych, nie miał pieniędzy ani sponsorów, w drodze na szczyt nie wspierało go grono pomocników. Mieszkańcy himalajskich wiosek, do których dotarł autor książki, wspominają go z czułością. – Był jednym z nas – mówią. Z czułością mówią o nim ci, którzy pamiętają jego walkę z nałogiem, i ci, którzy widzieli, jak pracuje z trędowatymi w Indiach. Również jego najbliżsi oraz wspinaczkowi partnerzy, a zarazem przyjaciele – Marek Klonowski i Elisabeth Revol, z którą wyruszył w swoją ostatnią wędrówkę.
Po śmierci Mackiewicza Szczepański wyruszył w podróż wiodącą od Działoszyna, gdzie Tomek przeżywał pierwsze przygody, aż po bazę pod Nanga Parbat w Pakistanie. O Tomku opowiadają ojciec Witold, była żona Joanna Kondracka, przyjaciele z Polski i Irlandii.
„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności do końca. Będzie o czym dyskutować!!!
Do uczestnictwa zapraszamy na platformie zoom. Wydarzenie na fb: